Ile zarabia konserwator urządzeń dźwigowych i jak wygląda praca?

Ile zarabia konserwator urządzeń dźwigowychZ roku na rok przybywa w naszym kraju dźwigów. Ma to związek z dynamicznym rozwojem branży budowlanej, wykorzystującej tego rodzaju sprzęt przy wznoszeniu najróżniejszych konstrukcji. Urządzenia dźwigowe montowane są również w windach, bez których trudno dziś wyobrazić sobie wielokondygnacyjne wieżowce i budynki mieszkalne. Wraz ze wzrostem liczby dźwigów rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów od ich konserwacji. Niestety, na rynku ciągle brakuje fachowców, co może dziwić, bo konserwator urządzeń dźwigowych to dobrze płatna i stabilna praca. Sprawdź, ile zarabia taki specjalista i jakie kwalifikacje musi posiadać kandydat, poszukujący zatrudnienia na takim stanowisku.

Jakie kwalifikacje musi posiadać konserwator dźwigów?

Praca osoby odpowiedzialnej za konserwację dźwignic może dotyczyć:

  • utrzymania sprawności urządzeń,
  • ich konserwacji i remontów,
  • organizacji procesów instalacyjnych i modernizacyjnych.

Takie specjalizacje najczęściej proponują szkoły średnie, kształcące w kierunku „Technik urządzeń dźwigowych”. Uczniowie pod przewodnictwem doświadczonych specjalistów zyskują wiedzę teoretyczną oraz uczą się zawodu w praktyce.

W zdecydowanej większości przypadków wykształcenie średnie i tytuł technika wystarczają do zdobycia pracy w zawodzie, choć kandydat na określone stanowisko powinien nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Służą temu kursy i szkolenia, pozwalające na dostosowywanie wiedzy do zmieniających się standardów technologicznych. Praca na stanowisku konserwatora urządzeń o charakterze dźwigowym możliwa jest również z wykształceniem zawodowym, a nierzadko wykonują ją także osoby z tytułem inżynierskim. Wiedza specjalisty od wind – podobnie jak jego doświadczenie zawodowe – są jednymi z czynników warunkujących to, ile zarabia.

Specjaliści od urządzeń dźwigowych nieustannie poszukiwani!

Obecnie w Polsce – jak wskazują autorzy podręcznika do nauki zawodu technika urządzeń dźwigowych – pracuje ponad 100 000 tego rodzaju maszyn będących w ciągłej eksploatacji. Z roku na rok ich liczba rośnie i ktoś musi je serwisować. Z drugiej strony, szkół, które przygotowują do zawodu przyszłych specjalistów dźwignicowych, w dalszym ciągu jest w naszym kraju zbyt mało. To z kolei powoduje, że każdy wykwalifikowany w tym kierunku specjalista, nie powinien obawiać się problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Braki kadrowe związane są także z tym, że wielu ekspertów podejmuje pracę za granicą, gdzie konserwatorzy naprawiający urządzenia dźwigowe zarabiają więcej niż w Polsce. Większość rodzimych firm nie jest jeszcze w stanie skutecznie konkurować z zachodnim pracodawcami, jeżeli chodzi o wysokość płac. Jednak w tym zawodzie nie zarabia się źle, czemu dowodzą, chociażby raporty i statystyki sporządzane na podstawie barażowych badań.

Ile zarabiają konserwatorzy urządzeń dźwignicowych?

Średnie wynagrodzenie mechaników dźwignicowych w Polsce wynosi ok. 6000 zł brutto. Przedział płacowy w skali kraju waha się w granicach 5200-6600 zł, choć niektóre przedsiębiorstwa płacą poniżej średniej (ok. 4700 zł brutto) lub powyżej (nawet 7100 zł). Warto dodać, że tyle zarabiają pracownicy szeregowi – specjaliści i osoby na stanowiskach kierowniczych mogą liczyć na wyższe dochody. Z całą pewnością, konserwator urządzeń dźwigowych należy do atrakcyjnych finansowo zawodów, choć i tutaj – podobnie jak w każdej branży – o wysokości zarobków decydują różne czynniki.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia specjalisty od konserwacji dźwigów?

Wskazać należy tutaj przede wszystkim na lokalizację miejsca pracy. Najwięcej zarabiają specjaliści świadczący usługi w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego – w wielu branżach jest podobnie. Wpływ na warunki zatrudnienia ma również wykształcenie konserwatora, a także posiadane przez niego uprawnienia i certyfikaty. Nie bez znaczenia są także doświadczenie zawodowe i staż na danym stanowisku. Na najlepsze zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione na umowę o pracę w dużych przedsiębiorstwach, zaliczających się do grona branżowych liderów. Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile zarabia konserwator urządzeń dźwigowych. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i pozwolił lepiej zaznajomić się z tym tematem.

18 wrzesień