Jak wygląda montaż wind i dźwigów osobowych?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że winda w budynku to istotne udogodnienie. Docenią ją zwłaszcza te osoby, które mieszkają na wyższych kondygnacjach lub muszą dostać się na piętro szpitala, urzędu czy hotelu. Montaż dźwigów osobowych jest standardem w nowym budownictwie. Co jednak z blokami, które nie zostały wyposażone w takie rozwiązanie? Na szczęście w ogromnej większości takich przypadków nic nie ogranicza możliwości budowy windy osobowej, a nawet samochodowej w już istniejących obiektach. Wyjaśniamy, jak wygląda taka realizacja.

Windy ułatwiają życie

Choć wchodzenie po schodach doskonale poprawia kondycję, nie ma sensu zaprzeczać temu, że dźwig osobowy stanowi ważny element każdego wielopiętrowego budynku. W przypadku osób starszych, rodzin z małymi dziećmi czy lokatorów o ograniczonej możliwości poruszania się, winda znacznie ułatwia codzienne życie, zwiększając jednocześnie jego komfort. Kolejną zaletą montażu dźwigu w bloku lub biurowcu jest fakt, iż takie udogodnienie podnosi wartość znajdujących się w nim lokali mieszkalnych lub użytkowych.
Szyby transportowe doskonale sprawdzają się również przy dostawach towarów – zwłaszcza dużych, ciężkich paczek na wyższe piętra. Nic więc dziwnego, że w trakcie poszukiwania mieszkania lub biura stanowią one dla wielu osób obowiązkowy element wyposażenia. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż wind samochodowych, umożliwiających bezpieczne parkowanie pojazdów na wyższych piętrach lub pod ziemią.

Montaż nowej windy w budynku

Jeśli w bloku nie ma windy, zarządca może zlecić jej wykonanie wyspecjalizowanej firmie dźwigowej. Często zdarza się, że budynek wielokondygnacyjny posiada wewnątrz szyb przystosowany pod montaż dźwigów osobowych. W takim przypadku pozostaje jedynie wyposażenie go w odpowiedni system i winda w obiekcie będzie gotowa. Zaletą takiego rozwiązania są bez wątpienia niższe koszty inwestycji. Jeśli jednak szybu nie ma, konieczna jest jego budowa. Można zdecydować się na jedną z dwóch opcji:

  • wykonanie szybu i instalację dźwigu osobowego w środku,
  • montaż windy osobowej na zewnątrz.

Oczywiście, winda wewnątrz obiektu stanowi wygodniejsze rozwiązanie, gdyż ułatwia komunikację pomiędzy wszystkimi znajdującymi się w nim lokalami. Jednak wymaga to wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca (najczęściej przestrzeni wspólnej) na budowę szybu. Z tego względu, dźwig na zewnątrz będzie zdecydowanie łatwiejszy do zamontowania, gdyż jego instalacja nie narusza powierzchni użytkowej żadnego ze znajdujących się w budynku pomieszczeń. Znacznie prostszy na zewnątrz będzie również montaż wind samochodowych – warto o nich pomyśleć w sytuacji, gdy obiekt posiada podziemny garaż.

Wymiana istniejącej windy

Bardzo wiele budynków mieszkalnych oraz użytkowych posiada windy, jednak ze względu na swój wiek i stan techniczny, mogą one stanowić zagrożenie dla korzystających z nich użytkowników. Zwykle w takiej sytuacji konieczna jest wymiana dźwigu osobowego na nowy, spełniający aktualne standardy technologiczne. Do montażu używa się istniejącego szybu, w którym instalowane są m.in.:

  • kabina wraz z niezbędnym osprzętem (przeciwwagi, napęd, prowadnice),
  • system sterowania pracą dźwigu osobowego,
  • konsole na poszczególnych przystankach.

O wymianie istniejącej wind na nowe warto pomyśleć nie tylko w sytuacji, gdy ich stan techniczny uniemożliwia bezpieczne użytkowanie. Nowoczesny system znacznie podniesie komfort użytkowania obiektu, zmniejszając koszt serwisowania oraz bieżących napraw. Jednocześnie, współczesne dźwigi osobowe oraz samochodowe wyposażone są w szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, niesłyszących lub niedowidzących, co również nie jest bez znaczenia.

Podsumowując

Niezależnie od tego, czy administrator zdecyduje się na montaż nowych wind w budynku, czy zleci wymianę dotychczasowego dźwigu, niezbędne jest uzyskanie pozytywnej opinii Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero wówczas winda osobowa lub samochodowa może zostać oddana do użytku. Jeśli szukasz firmy, która zajmie się profesjonalnym montażem dźwigu – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu.

20 październik