Winda paciorkowa – jak działa?

Jedną z najbardziej oryginalnych wind jest paternoster, czyli dźwig okrężny. To specyficzne urządzenie, które pracuje w ruchu ciągłym, służy wyłącznie do przewożenia osób. Nie można nim transportować dużych przedmiotów oraz zwierząt. Ze względu na nieco przestarzałą konstrukcję funkcjonuje już w niewielu państwach, przede wszystkim na kontynencie europejskim. W Polsce tego rodzaju dźwigi znajdują się już tylko w kilku miejscach. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na temat tego, jak działa winda paciorkowa.

Co to jest winda paciorkowa?

Dźwig okrężny, zwany inaczej windą paciorkową, składa się z łańcucha otwartych przedziałów, zwykle dwuosobowych, które poruszają się z niewielką prędkością bez zatrzymywania. Gdy jedna partia wagoników pnie się w górę, druga w tym samym czasie zjeżdża w dół. Dzięki temu urządzenie nie pobiera dużo energii, ponieważ wykorzystuje do napędu również naturalną siłę grawitacji.

Pasażerowie mogą wchodzić i wysiadać na dowolnym piętrze. Ze względu na specyfikę działania tego rodzaju windą nie mogą być transportowane zwierzęta, przedmioty, a także niepełnosprawni, małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

Nazwa paternoster, czyli po polsku „Ojcze nasz”, została zastosowana dla tego urządzenia, ponieważ dźwig ma kształt pętli, a zatem jest bardzo podobny do różańca służącego do odmawiania modlitw.

Winda paternoster – bezpieczeństwo

Zdaniem ekspertów z Urzędu Dozoru Technicznego windy paciorkowe są bezpieczne, dlatego w Polsce można z nich korzystać. Należy jednak mieć na uwadze specyfikę tego typu urządzeń. Podczas wsiadania oraz wysiadania z przedziału trzeba zachować szczególna ostrożność.

Jeśli jesteś administratorem budynku, w którym znajduje się dźwig okrężny, pamiętaj o regularnych przeglądach i natychmiastowym usuwaniu nawet drobnych usterek. Przestrzegaj instrukcji obsługi oraz zasad dotyczących przewożenia osób. Wykorzystywanie tych wind niezgodnie z przeznaczeniem, np. do transportu dużych przedmiotów lub zwierząt jest zabronione i grozi wypadkiem.

Zalety wind paciorkowych

Pomimo pewnych ograniczeń windy paciorkowe wciąż są eksploatowane, stanowiąc często nie lada atrakcję turystyczną. Wiele osób, nawet mimo pewnych obaw, lubi po prostu z nich korzystać.

Do głównych zalet dźwigów paternoster należy zaliczyć:

    • prostą budowę, co generuje również mniejsze koszty napraw,
    • energooszczędność – tyle samo wagoników jedzie w górę, co w dół, dzięki czemu winda pobiera mniej prądu,
    • płynność działania – choć windy poruszają się powoli, to nie zatrzymują się na piętrach, dzięki czemu mogą przewieźć w krótkim czasie wielu pasażerów.

Gdzie można spotkać paternoster?

Budowa nowych wind paciorkowych została zatrzymana w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w trosce przede wszystkim o podróżnych – tradycyjne urządzenia zapewniają lepsze bezpieczeństwo oraz możliwości ich wykorzystania. Zdecydowanie najwięcej pozostałych paternosterów znajduje się w Europie, głównie w Niemczech, Czechach oraz w Holandii. Tylko kilka dźwigów okrężnych zostało zidentyfikowanych poza Starym Kontynentem, m.in. w: Malezji, Sri Lance oraz Peru. W Polsce wind paciorkowych funkcjonuje już bardzo niewiele. Można je spotkać np. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz banku Santander we Wrocławiu. Jednak liczba czynnych urządzeń systematycznie maleje nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Remont i konserwacja

Ze względu choćby na fakt, że windy paciorkowe są już dosyć wiekowe, wymagają one częstych i regularnych przeglądów oraz konserwacji. Jako renomowane przedsiębiorstwo zajmujemy się naprawą oraz remontem urządzeń dźwigowych. Nasi pracownicy mają olbrzymią wiedzę oraz doświadczenie w serwisowaniu różnego rodzaju wind zarówno tradycyjnych, jak i paciorkowych. Świadczymy usługi dla podmiotów komercyjnych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz instytucji publicznych. Sprawdź naszą najlepszą ofertę na rynku

18 styczeń