Klasyfikacja i rodzaje wind i dźwigów osobowych

Istnieje wiele klasyfikacji wind oraz dźwigów, które można podzielić między innymi ze względu na rodzaj zastosowanego napędu, przeznaczenie czy typ budynku,  w jakim można je zamontować. Służą one do bezpiecznego, pionowego transportu osób lub towarów. Z tego względu można je spotkać w blokach mieszkalnych, biurowcach, magazynach lub szpitalach. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej o dźwigach!

Winda elektryczna czy hydrauliczna?

Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego napędu, windy można podzielić na:

  • elektryczne,

  • hydrauliczne.

Jakie są główne różnice w działaniu obu tych dźwigów? Pierwszy z wymienionych napędzany jest za pomocą silnika elektrycznego i najczęściej służy do transportu osób oraz towarów w budynkach mieszkalnych lub biurowcach. Ten rodzaj wind w zależności od tego, jak zaprojektowany jest węzeł komunikacyjny, musi mieć maszynownię: górną lub dolną. O jej umiejscowieniu decydują przede wszystkim przesłanki techniczne oraz wymagania administratora nieruchomości. Dźwigi te są bardzo wydajne i stosunkowo szybkie.

Z kolei windy hydrauliczne w ruch wprawia siłownik zasilany przez pompę. Ten rodzaj dźwigu można najczęściej spotkać w niższych budynkach, co jest związane głównie z wolniejszą ich pracą. Zaletą tego rozwiązania jest energooszczędność, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Osobowe, osobowo-towarowe lub towarowe

W zależności od tego, co lub kto będzie przewożony windą, wyróżnia się następujące ich rodzaje:

  • osobowe,

  • osobowo-towarowe,

  • towarowe.

Do najpopularniejszych rodzajów dźwigów należą windy osobowe, które służą do transportu ludzi. Montowane są najczęściej w budynkach mieszkalnych, komercyjnych lub użyteczności publicznej. Kabiny mają róże rozmiary i poruszają się w szybie wzdłuż prowadnic pionowych, zatrzymując się na poszczególnych piętrach.

Windy osobowo-towarowe mają przeważnie większe rozmiary, ponieważ oprócz ładunku do kabiny musi zmieścić się także pracownik obsługi, a niekiedy nawet wózek widłowy. Dlatego dźwigi te wyróżniają się dużą mocą oraz dopuszczalną masą całkowitą. Najczęściej spotykane są w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych, na lotniskach, a także w hotelach i szpitalach.

Urządzeniami służącymi wyłącznie do transportowania ładunków są windy towarowe. Charakteryzują się one mniejszymi rozmiarami oraz tym, że układ sterowania znajduje się na zewnątrz. Poza tym ich sposób działania jest podobny jak w przypadku dźwigów osobowych.

Windy o specjalnym przeznaczeniu

Producenci wind oferują urządzenia, które ze względu na zastosowaną technologię, mają ściśle określone przeznaczenie. Można tu wyróżnić m.in. dźwigi:

  • szpitalne – służą głównie do przewożenia łóżek wraz z pacjentami, personelem oraz aparaturą medyczną. Muszą mieć określone wymiary, odpowiednią szerokość drzwi, a także specjalne sterowanie,

  • samochodowe – wyróżniają się dużą mocą, wymiarami oraz udźwigiem. Spotykanie są najczęściej w fabrykach, większych salonach sprzedaży aut, a nawet na parkingach,

  • gastronomiczne oraz hotelowe – to windy towarowe mniejszych gabarytów. Można w nich transportować np. potrawy lub pościel na wyższe piętra,

  • budowlane – są to najczęściej platformy służące do szybkiego i wygodnego transportu materiałów.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

To tylko skrócona klasyfikacja urządzeń dźwigowych. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj windy wybierzesz, jako administrator budynku lub zarządca terenu musisz zadbać o bezpieczeństwo. Nie zapominaj więc o przestrzeganiu zaleceń producenta oraz okresowych przeglądach technicznych.

Zadbaj o serwis dźwigów!

Producenci, oferują wiele rodzajów wind, w tym osobowych, towarowych, panoramicznych czy przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, które wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi. Zamów więc urządzenie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom oraz wymaganiom architektonicznym. Pamiętaj również, aby w razie problemów, bez zbędnej zwłoki wezwać ekipę serwisową. Zajmiemy się Twoim dźwigiem!

28 luty