Czym jest platforma przyschodowa?

W bankach, szkołach, placówkach kultury oraz różnego rodzaju instytucjach użyteczności publicznej powinny być dostępne rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Jednym z takich środków zaradczych jest platforma przyschodowa. Urządzenie to znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma wind oraz podjazdów. Umożliwia samodzielne pokonywanie barier architektonicznych klientom, uczniom czy osobom starszym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym są platformy dla osób niepełnosprawnych?

Są to samoobsługowe urządzenia dźwigowe, które umożliwiają transport osób niepełnosprawnych po schodach prostych lub krętych. Najczęściej platformy montuje się wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania windy czy rampy. Nie wymagają istotnych zmian architektonicznych, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane w starych, a nawet zabytkowych budynkach, gdzie mieszczą się urzędy, muzea lub teatry. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej oraz aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest lekka i jednocześnie bardzo wytrzymała.

Rodzaje platform przyschodowych

Służące do transportu osób niepełnosprawnych platformy można podzielić ze względu na poruszające się po:

  • szynie prostej,
  • szynie krzywolinijnej.

W pierwszym przypadku tor jazdy jest prosty, bez zakrętów. Ten typ urządzenia montowany jest na schodach bez poziomów i luk między kolejnymi półpiętrami. Natomiast w drugim wariancie droga, po której porusza się dźwig, ma charakter krzywolinijny, a więc może skręcać w dowolnym kierunku. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i uniwersalne, ponieważ może być zainstalowane w każdym budynku.

Zasady działania platformy przyschodowej

Urządzenie przykręca się bezpośrednio do ściany lub mocuje do słupków samonośnych. Elementami stałymi są systemy mocujące oraz szyny, po których porusza się ruchomy podest. Platforma przyschodowa jest bardzo prosta w obsłudze, dlatego bez problemu mogą z niej korzystać osoby dotknięte niepełnosprawnością. Posiada intuicyjny system sterujący, na którym wystarczy tylko wcisnąć przycisk. Lekka konstrukcja jest również bezpieczna.

Urządzenia te można montować zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynków. W drugi przypadku muszą być jednak dodatkowo zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych.

Bezpieczeństwo i wygoda

Nowoczesne platformy przyschodowe zostały zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Są one jednak przeważanie na tyle duże, że zmieści się na nich również opiekun. Ich konstrukcja pozwala na transport także seniorów w podeszłym wieku, mających trudności w pokonywaniu schodów. Korzystanie z platformy jest wygodne i bezpieczne za sprawą m.in. następujących rozwiązań technologicznych:

  • barierek ochronnych,
  • antypoślizgowej podłogi,
  • systemu przeciwzgnieceniowego,
  • przycisku awaryjnego.

Ponadto wjazd na windę jest łatwy i szybki dzięki zamontowaniu na krawędziach specjalnych ramp. W zależności od wybranego modelu platformy mogą posiadać także dodatkowe wyposażenie w postaci miękkich obić czy pasów bezpieczeństwa.

Konserwacja urządzeń

Podobnie jak inne rodzaje wind, także platforma dla osób niepełnosprawnych powinna przechodzić okresowe badania techniczne oraz zabiegi konserwacyjne. Jest to bardzo istotne, choćby ze względu na specjalne przeznaczenie tych urządzeń. Pamiętaj więc o tym, żeby w porę wezwać serwis i nie czekać do ostatniej chwili. Dotyczy to również drobnych, z pozoru nieistotnych usterek, które szybko mogą przerodzić się w poważną awarię.

Specjaliści od wind

Jeśli planujesz zamontować lub przeprowadzić remont platformy przyschodowej, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe usługi w tym zakresie. Jeśli już posiadasz taką windę, pamiętaj o regularnych przeglądach oraz serwisie. Konserwacja urządzeń dla osób niepełnosprawnych jest kluczowa do zachowania bezpieczeństwa oraz bezproblemowej obsługi. Chętnie doradzimy Ci również w kwestiach technicznych i w doborze optymalnych rozwiązań.

14 kwiecień