Jak działa winda? Wszystko, co musisz wiedzieć o działaniu dźwigu osobowego!

Dla jednych stanowi wygodny sposób pokonywania kolejnych pięter, dla innych jest absolutną koniecznością, umożliwiającą poruszanie się. Winda – bo o nią chodzi – w wielu przypadkach okazuje się niezastąpionym udogodnieniem, które ułatwia życie i pozwala normalnie funkcjonować. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa dźwig osobowy znajdujący się w Twoim bloku, pobliskim urzędzie, hotelu lub szpitalu? Przybliżamy najważniejsze informacje. Zapraszamy do lektury!

Dla kogo przeznaczone są windy osobowe?

Jak sama nazwa wskazuje, dźwig osobowy – bo w ten sposób powinno się fachowo określać windę – służy do przewozu osób pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Z obserwacji codziennego życia doskonale wiemy, że stanowi on istotne udogodnienie dla całych grup osób, których komunikacja – bez możliwości wjechania na wyższe piętra – byłaby mocno utrudniona. Z możliwości, jakie zapewnia montaż wind osobowych, korzystają w szczególności m.in.:

  • osoby niepełnosprawne oraz z ograniczeniami ruchowymi,

  • kobiety w ciąży i rodziny z małymi dziećmi,

  • podróżni, przemieszczający się z ciężkimi bagażami,

  • pracownicy budowlani lub z branży przeprowadzkowej,

  • dostawcy, kurierzy oraz przedstawiciele wielu innych grup zawodowych.

Gdzie winda osobowa znajduje zastosowanie?

Biorąc pod uwagę powyższe spektrum użycia, nie dziwi fakt, że podnośniki stanowią coraz częstsze wyposażenie szpitali, hoteli, urzędów publicznych czy centrów handlowych, ale również budynków mieszkalnych. Montaż dźwigu osobowego, podobnie jak konserwacja wind w konkretnych przypadkach wynikają również z obowiązujących przepisów prawa, o czym wspominaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Zasady działania windy osobowej

Dźwig osobowy umieszczany jest w specjalnym szybie, w którym porusza się między poszczególnymi kondygnacjami. Winda zatrzymuje się na konkretnych poziomach, w zależności od piętra wybranego na panelu sterującym. Za ruch zabudowanej kabiny, w której transportowane są osoby, odpowiada specjalny mechanizm napędowy, decydujący o sprawnym działaniu całego systemu. Standardowe rozwiązanie przy montażu wind osobowych stanowi połączenie wciągarki elektrycznej z napędem linowym. Koło linowe napędzane jest za pomocą właściwej przekładni przez pracujący silnik. W zależności od tego, jaki kierunek obrotu koła zostanie w danym momencie wybrany, dźwig może podnosić lub opuszczać kabinę wzdłuż prowadnic umieszczonych wewnątrz szybu.

Oczywiście winda musi być również wyposażona w zaawansowane technologicznie mechanizmy, które decydują o komfortowym, bezpiecznym korzystaniu z niej. Do najczęściej stosowanych rozwiązań, często instalowanych w ramach konserwacji i modernizacji dźwigów należą chwytacze oraz urządzenia ograniczające prędkość. Chronią one przed nagłym upadkiem kabiny w przypadku awarii dźwigu. Uzupełnienie całego systemu stanowi panel kontrolny, umożliwiający wybór piętra, włączenie alarmu lub skorzystanie z pozostałych funkcjonalności dźwigu.

Ile kosztuje instalacja dźwigu osobowego?

Koszt budowy zawsze jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu uwarunkowań. Dedykowany projekt musi uwzględniać m.in. to, czy w budynku znajduje się już szyb lub, czy jest miejsce na jego dobudowę. Cena windy w bloku będzie zależeć również od parametrów technicznych samego dźwigu, maksymalnej wysokości podnoszenia, udźwigu oraz wielu innych funkcji.

Montaż i modernizacja wind – zaufaj ekspertom!

Zarówno konserwacja, jak i montaż wind osobowych powinny być przeprowadzane przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że błędy popełnione na dowolnym etapie budowy, mogą mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo korzystania z dźwigu. Jako profesjonalna firma, zajmująca się projektowaniem, produkcją oraz modernizacją dźwigów , zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty. Wykonujemy również przeglądy, a także serwis, świadcząc usługi pogotowia dźwigowego w Warszawie i okolicach. Zaplanujemy i kompleksowo zrealizujemy każde zadanie związane z montażem, konserwacją oraz modernizacją dźwigów osobowych.

25 maj