Platforma pionowa dla niepełnosprawnych – budowa, działanie, obsługa i konserwacja

Osoby zmagające się z ograniczeniami ruchowymi doskonale wiedzą, jak trudne bywa poruszanie się po budynkach bez windy. Niestety, nadal nie wszędzie infrastruktura dopasowana jest do potrzeb niepełnosprawnych. Zwykle na przeszkodzie stoją wysokie koszty inwestycji oraz warunki architektoniczne. Oba te ograniczenia da się w pewnym stopniu zminimalizować, montując w budynkach platformy pionowe, czyli małe windy dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź, jak działają i kiedy ich instalacja jest odpowiednim rozwiązaniem.

Czym jest podnośnik pionowy?

Winda dla niepełnosprawnych w formie pionowej platformy to urządzenie, które może w bezpieczny i komfortowy sposób podnieść osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Ze względu na konstrukcję oraz zasięg, wyróżnia się systemy:

  • niskiego podnoszenia – pozwalające na transport osób na wysokość kilkudziesięciu centymetrów,

  • wysokiego podnoszenia – przystosowane do wznoszenia na kilka metrów wzwyż.

Dostępne w ofercie producentów windy dla osób z niepełnosprawnościami mogą poruszać się zarówno w zbudowanym specjalnie szybie, jak i wykorzystując w tym celu samonośną konstrukcję. Wybór systemu uzależniony jest nie tylko od możliwości finansowych właściciela lub zarządcy budynku, ale przede wszystkim warunków technicznych i tego, czy w danym obiekcie da się zbudować szyb. Warto również wspomnieć o tym, że oferowane przez firmy z branży dźwigowej platformy pionowe występują w wariancie z podszybiem oraz bez.

Platformy pionowe jako alternatywa dla podnośników schodowych

W budynkach z odpowiednią ilością miejsca taka platforma z powodzeniem może zastąpić podnośnik schodowy. W przypadku ciasnych pomieszczeń i wąskich klatek schodowych instalacja urządzeń ściennych może okazać się niemożliwa. Montaż windy dla niepełnosprawnych wymaga natomiast jedynie pionowej przestrzeni między kondygnacjami, skutecznie niwelując bariery architektoniczne.

Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie obu konstrukcji – podnośnik lub krzesełko schodowe, montowane przy ścianie, mogą służyć jako środek transportu z wózka inwalidzkiego na platformę. Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z urządzeń wysokiego podnoszenia, przystosowanych do pokonywania jednego lub kilku pięter budynku, osoba niepełnosprawna powinna podróżować z opiekunem.

Co obejmuje naprawa i konserwacja wind dla niepełnosprawnych?

W przypadku urządzeń dźwigowych dedykowanych użytkownikom z ograniczeniami ruchowymi szczególnego znaczenia nabiera troska o sprawność i niezawodność takich konstrukcji. W tym celu należy przeprowadzać regularne przeglądy techniczne oraz niezbędne prace związane z konserwacją i modernizacją windy dla niepełnosprawnych. Specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami, przestrzegając zasad BHP, szczegółowo sprawdzają dźwig, falownik i pozostałe podzespoły systemu, w razie potrzeby dokonując odpowiednich napraw oraz wymiany części.

Serwis platformy pionowej? Zleć go ekspertom!

Ważne, by wszelkie usterki związane z windami dla niepełnosprawnych były usuwane niezwłocznie. Dla osób z ograniczeniami ruchowymi platforma pionowa często stanowi jedyną możliwość pokonywania nawet niewielkich różnic w poziomach poszczególnych pomieszczeń. Aby umożliwić im szybki powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania, należy jak najszybciej wezwać pogotowie dźwigowe, które dokona profesjonalniej naprawy.

Naprawa wind dla niepełnosprawnych – Warszawa

Jeśli chodzi serwis wind w Warszawie i okolicach, serdecznie polecamy nasze usługi. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oraz niezbędnymi uprawnieniami, realizujmy przeglądy, naprawy oraz modernizacje i remonty wind dla niepełnosprawnych w budynkach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Świadczymy również usługę pogotowia dźwigowego, proponując całodobowy serwis wind. Nasza wiedza, doradztwo oraz wieloletnie doświadczenie to gwarancja kompleksowo przeprowadzonej naprawy lub serwisu pogwarancyjnego. Zapraszamy do kontaktu!

25 lipiec