Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy o konserwację i modernizację windy?

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące utrzymania wind i urządzeń dźwigowych wymagają od administratorów oraz właścicieli dźwigów osobowych przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji. W praktyce najczęściej wybieranym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc zawarcie umowy serwisowej na konserwację oraz modernizację wind, platform i urządzeń dla osób niepełnosprawnych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przed podpisaniem takiej umowy i od czego zależą koszty obsługi. Zobacz!

Na czym polega konserwacja urządzeń dźwigowych i na jakie warunki w umowie zwracać uwagę?

Dwa podstawowe cele regularnie wykonywanej konserwacji urządzeń dźwigowych to:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom korzystającym z wind osobowych,

  • zapobieganie szybkiemu zużywaniu się poszczególnych komponentów oraz urządzeń.

Usługa serwisowa obejmuje takie czynności jak przegląd i kontrola parametrów pracy urządzenia dźwigowego, regulacja lub wymiana poszczególnych części oraz ich zabezpieczenie antykorozyjne i czyszczenie.

Koszt obsługi serwisowej

Cena za przeglądy oraz modernizacje platform i urządzeń dźwigowych w dalszym ciągu pozostaje głównym czynnikiem, wpływającym na wybór konserwatora wind w Warszawie oraz pozostałych rejonach kraju. Warto zdać sobie jednak sprawę, że najtańsza oferta może dawać jedynie pozorną oszczędność, ponieważ wiele usług i materiałów może być w takiej opcji dodatkowo płatnych. Mowa tu m.in. o nieuzasadnionych wezwaniach konserwatora czy kosztach materiałów eksploatacyjnych. Paradoksalnie pełny (a więc droższy) abonament w ostatecznym rozrachunku jest korzystniejszy, bo współpraca nie będzie generowała dodatkowych kosztów.

Czas reakcji na zgłoszenie

Kolejnym ważnym zapisem w umowie jest ten dotyczący szybkości reagowania na zgłoszoną awarię lub nagłe zatrzymanie windy. Przykładowo, umowa w wariancie podstawowym może zakładać, że konserwator urządzeń dźwigowych wykonuje naprawy do godziny 16, przy czym czas reakcji na zgłoszoną usterkę może wynosić 2, a nawet 3 godziny. Dla porównania, w wariancie całodobowym naprawa wind wykonywana jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a na nagłe awarie firma reaguje niezwłocznie.

Dodatkowe koszty wynikające z umowy

Analizując umowę na konserwację oraz serwis dźwigu, należy zwracać uwagę na ewentualne koszty dodatkowe, które mogą się w niej pojawić. Te najczęściej spotykane to m.in.:

  • opłata za materiały eksploatacyjne: zamki, smary, oleje, okładziny itp.,

  • koszty remontów dewastacyjnych, takich jak naprawa falowników, wymiana przycisków, paneli, napędów,

  • kary umowne za niedotrzymanie warunków umowy po stronie zamawiającego,

  • dodatkowo wynajmowane systemy oraz urządzenia.

Zaplecze techniczne

Sprawna i profesjonalna konserwacja wind, dźwigów osobowych oraz platform dla osób niepełnosprawnych, wymaga odpowiedniego parku maszynowego oraz sprzętu. Dlatego, przed nawiązaniem współpracy, należy upewnić się, że firma mająca świadczyć tego typu usługi dysponuje wyposażeniem, które pozwoli wykonać niezbędne usługi zgodnie z obowiązującymi standardami. Dobrze wyposażony warsztat remontowy oraz niezawodne technicznie pojazdy to szansa na szybsze dotarcie konserwatora i sprawne usunięcie zgłoszonych awarii.

Renoma i opinie o firmie

Zlecając tak odpowiedzialne prace, jak konserwacja urządzeń dźwigowych czy modernizacja wind, nie należy mieć żadnych wątpliwości co do profesjonalizmu oraz umiejętności konserwatorów. Warto więc odpowiednio wcześniej zasięgnąć opinii na temat wybranej firmy, poznając jej najważniejsze atuty oraz słabsze strony. Wiele o przedsiębiorstwie proponującym serwis windy przekaże również liczba zatrudnianych pracowników oraz obsługiwanych przez nich dźwigów.

Konserwacja Wind Warszawa – zaufaj specjalistom!

Warunki zawarte w umowie na konserwację urządzeń dźwigowych mają bezpośredni wpływ na standard oraz bezpieczeństwo wykonywanych usług. Warto o tym pamiętać, powierzając modernizację platform oraz wind firmom z odpowiednim stażem, zasobami ludzkimi i sprzętowymi. Windy24h to profesjonalna konserwacja, serwis i modernizacja wind w Warszawie oraz okolicach. Mamy wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu najbardziej skomplikowanych napraw, co przekłada się na najwyższą jakość realizowanych zleceń. Zapraszamy do współpracy!

20 sierpień