Konserwacja wind – kiedy należy ją wykonywać?

Częste doglądanie stanu technicznego urządzeń dźwigowych montowanych w budynkach jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa ich użytkowania. Należy reagować na nawet najdrobniejsze usterki i od razu je usuwać. Oprócz serwisu istotna jest regularna konserwacja wind. W jakich interwałach czasowych konserwator powinien się nią zajmować? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – skorzystaj z podpowiedzi pracowników firmy Windy24h z Warszawy!

Urząd Dozoru Technicznego kontroluje windy co roku!

Kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze i to z ich powodu konserwacja urządzeń dźwigowych powinna być wykonywana regularnie. Co więcej, zgodnie z przepisami raz w roku kontrolę techniczną przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli jesteś właścicielem lub administratorem budynku wyposażonego w windę, masz obowiązek udostępnić ją urzędnikowi do badania. Jeśli w jego trakcie specjalista UDT wykryje nieprawidłowości zagrażające bezpieczeństwu, wyda polecenie ich usunięcia w określonym terminie. Zignorowanie go i niewykonanie wskazanego serwisu grozi nałożeniem mandatu oraz wyłączeniem urządzenia dźwigowego z użytku.

Przegląd i konserwacja urządzeń dźwigowych – na czym polega?

Zarówno osobowe, jak i towarowe urządzenie dźwigowe powinno regularnie przechodzić przeglądy techniczne. Dzięki nim można zweryfikować sprawność wszystkich elementów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Zalicza się do nich m.in.:

  • liny, koła linowe oraz aparaty chwytne,
  • hamulce bezpieczeństwa kabiny,
  • wyposażenie elektryczne, w tym przede wszystkim kasety wezwań i dyspozycji.

W razie wykrycia nieprawidłowości specjalista powinien zająć się serwisem. Pamiętaj, że naprawy muszą być wykonywane zgodnie ze standardami technicznymi producenta urządzenia dźwigowego.

Oprócz tego z każdym przeglądem technicznym związana jest konserwacja wind, którą w Warszawie może zająć się nasza firma Windy24h. Doświadczony konserwator musi przede wszystkim nasmarować wszystkie ruchome mechanizmy. W razie potrzeby powinien wyregulować różne części.

Jak często przeprowadzać konserwację windy?

Częstotliwość wykonywania przeglądów technicznych wind jest określona w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. Zgodnie z przepisami trzeba je robić przynajmniej raz w miesiącu. Oznacza to, że również w takich interwałach czasowych należy przeprowadzać konserwację, za którą odpowiada konserwator urządzeń dźwigowych. Dodatkowo specjaliści z naszej firmy zalecają, aby co pół roku wykonać rewizję generalną.

Warto tutaj podkreślić, że wszystkie powyższe czynności, w tym ewentualny serwis windy, muszą być udokumentowane.

Komu zlecić konserwację i serwis urządzenia dźwigowego?

Za przeprowadzenie prac konserwacyjnych powinien odpowiadać dobry specjalista, mający odpowiednie uprawnienia UDT. Jeśli urządzenie dźwigowe jest jeszcze na gwarancji, zadanie to najlepiej zleć firmie, która odpowiedzialna była za jego montaż. Wybór innych fachowców może skutkować utratą ochrony gwarancyjnej i koniecznością wykonania ewentualnego serwisu na własny koszt. Gdy okres jej obowiązywania się skończy, możesz zmienić konserwatora, ale pamiętaj, aby stawiać na usługi profesjonalistów. Jeśli szukasz ich w Warszawie, skontaktuj się z naszą firmą. Zajmujemy się zarówno konserwacją, jak i montażem wind, w tym ich obsługą serwisową!

Kompleksowo zadbaj o sprawność urządzeń dźwigowych!

Regularnie konserwując urządzenie dźwigowe, przede wszystkim zadbasz o bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Dodatkowo taka obsługa serwisowa przyczynia się do wydłużenia jego żywotności i tym samym obniżenia kosztów związanych z eksploatacją. Z tego powodu najlepiej postaw na kompleksowy serwis wind. Aby zlecić go w Warszawie, zgłoś się do naszej firmy Windy24h! Zespół doświadczonych konserwatorów będzie do Twojej dyspozycji przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Możemy zająć się konserwacją, remontem, a nawet modernizacją urządzeń dźwigowych osobowych i towarowych. Oprócz tego świadczymy profesjonalne usługi montażu, zapewniając fachowe doradztwo przy wyborze modelu.

28 październik