Modernizacja czy wymiana dźwigów osobowych, jakie rozwiązanie jest lepsze?

W Polsce jest wiele starych budynków wielorodzinnych budowanych w latach 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia. Choć dobrze utrzymane mogą posłużyć jeszcze długi czas, tak stan techniczny zamontowanych w nich wind często pozostawia wiele do życzenia. Administratorzy takich nieruchomości muszą podjąć ważną decyzję – zlecić modernizację dźwigu osobowego czy montaż nowego? Z tego artykułu dowiesz się, które rozwiązanie będzie lepsze – sprawdź już teraz. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów zajmujących się produkcją, serwisem i konserwacją urządzeń dźwigowych!

Modernizacja czy wymiana dźwigów osobowych – zacznij od sprawdzenia ich stanu

Z doświadczenia wiemy, że wielu zarządców starych budynków wielorodzinnych z wielkiej płyty od lat tylko doraźnie naprawia windy. Często jest to efekt braku możliwości skorzystania z dofinansowania na ich kompleksowy serwis. Jednak pamiętaj, że sprawność tych urządzeń bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowników! Jeśli więc coraz częściej sprawiają problemy, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o modernizacji lub montażu nowych. Jednak które rozwiązanie będzie lepsze?

Kluczowym kryterium wyboru jest wiek oraz aktualny stan techniczny dźwigu osobowego. Zwykle kompleksowy remont przestarzałych wind montowanych jeszcze w latach 70. czy 80. mija się z celem. Sytuacja zmienia się w przypadku urządzeń nieco nowszych, pochodzących z końca ubiegłego stulecia. Zazwyczaj są mniej wyeksploatowane i nowocześniejsze, a więc koszt ich modernizacji będzie niższy, niż montaż nowych.

Jednak z drugiej strony musisz pamiętać o tym, że w dłuższej perspektywie czasu wymiana dźwigu osobowego zawsze będzie bardziej opłacalna!

Korzyści z montażu nowych dźwigów osobowych

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, czym jest modernizacja windy (https://windy24h.com.pl/modernizacja-wind/). Teoretycznie może ograniczać się ona do wymiany urządzeń napędzających kabinę oraz systemu sterowania nimi. Jednak dziś, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, proces ten powinien obejmować również dołożenie dodatkowego wyposażenia. Zalicza się do niego m.in.:

  • różnego rodzaju systemy alarmowe,
  • instalację odpowiedzialną za dostarczanie awaryjnego zasilania,
  • hamulce zatrzymujące kabinę w przypadku wykrycia jej niekontrolowanego ruchu.

Jednak pomimo tego modernizacja nie daje pewności wieloletniego, praktycznie bezobsługowego użytkowania urządzeń dźwigowych. Montaż nowych dźwigów osobowych (https://windy24h.com.pl/montaz-wind-samochodowych-i-osobowych/) jak najbardziej zapewnia taką gwarancję, ograniczając koszty związane z serwisem. Rozwiązanie to powinieneś traktować jak inwestycję długoterminową również w związku z:

  • Niższymi rachunkami za prąd – w porównaniu do przestarzałych wind, ich współczesne wersje są bardzo energooszczędne,
  • Poprawą estetyki wnętrza budynku – nowoczesne wykończenie kabin i ich drzwi,
  • Zapewnieniem bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania urządzeń dźwigowych.

Planujesz termomodernizację budynku? To dobry moment na montaż nowych wind osobowych!

Zwlekasz z podjęciem decyzji o wymianie windy w nieruchomości wielorodzinnej przez brak funduszy? To prawda, że obecnie ciężko znaleźć dofinansowania na ten cel dla wspólnot mieszkaniowych. Również w ofertach banków brakuje kredytów udzielanych na preferencyjnych warunkach. Jednak jest jeden wyjątek – termomodernizacja budynku.

Jeśli obiekt budowlany jest dostatecznie stary, ocieplając go, możesz starać się o tzw. premię remontową. W efekcie to świetny moment na to, aby zająć się dźwigami osobowymi. Z uzyskanych pieniędzy będziesz mógł sfinansować ich montaż, a więc wymianę na nowe. Pamiętaj, że decydując się na takie rozwiązanie, zamiast modernizacji, na długie lata obniżysz koszty eksploatacji urządzenia dźwigowego oraz serwisu.

Zleć specjalistom montaż lub modernizację windy

Niezależnie od tego, jaką decyzję ostatecznie podejmiesz, pamiętaj, aby prace związane z wymianą lub remontem dźwigu osobowego zostawić w rękach fachowców. Zarówno modernizacja wind, jak i ich montaż oraz konserwacja, to specjalność naszej firmy Windy24h (https://windy24h.com.pl/). Świadczymy takie usługi od wielu lat, a do tego zajmujemy się produkcją urządzeń dźwigowych. Zgłoś się do nas już dziś – zrealizujemy każde zlecenie i zapewnimy profesjonalne, kompleksowe wsparcie techniczne.

11 styczeń