Winda towarowa a winda osobowa – czym się różnią?

Wielu osobom wydaje się, że każda, zamontowana w budynku winda jest uniwersalna. Może służyć zarówno do transportowania osób, jak i ciężkich ładunków, a jej przeznaczenie to tylko kwestia umowna. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – towarowe oraz osobowe urządzenia dźwigowe różni znacznie więcej niż tylko wygląd zewnętrzny. Charakteryzują się także odmiennymi konstrukcjami oraz zastosowanymi mechanizmami. W tym artykule temat ten przybliżają specjaliści firmy Windy24h z Warszawy, zajmujący się m.in. serwisowaniem obu rodzajów dźwigów. Sprawdź już teraz, co dokładnie wyróżnia każdy z nich!

Czy windy towarowe i osobowe mogą mieć podwójne przeznaczenie?

W większości wysokich budynków mieszkalnych czy biurowych znajduje się winda osobowa. Ma ułatwiać ich użytkownikom przemieszczanie się pomiędzy piętrami i niewątpliwie to jest jej główne przeznaczenie. Podczas projektowania takich urządzeń dźwigowych bierze się jednak pod uwagę możliwość transportu ciężkich przedmiotów. Osoby np. mieszkające na wyższych kondygnacjach mogą dzięki temu swobodnie przewieźć w nich m.in. meble czy urządzenia AGD.

Prawdą jest więc, że w pewnym stopniu windy osobowe pełnią również funkcję towarowych. Jednak odwrotna sytuacja zwykle jest niemożliwa. Dźwigi budowane pod kątem transportowania ciężkich ładunków mają kabiny całkowicie nieprzystosowane do przewożenia osób. Do tego w ich wnętrzu brakuje panelu sterowania – jest on montowany na zewnątrz, w okolicach drzwi wejściowych.

Jak podkreślają specjaliści firmy Windy24h z Warszawy, jest jeden wyjątek od tej reguły. Są nim windy towarowo-osobowe, często spotykane np. w magazynach sklepów wielkopowierzchniowych. W ich przypadku osoba przewożąca towar może razem z nim pojechać na wybraną kondygnację.

Co odróżnia windy towarowe od osobowych?

Przeznaczenie urządzenia dźwigowego przekłada się bezpośrednio na jego budowę i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Najważniejsze elementy, które odróżniają windy towarowe od osobowych, zebraliśmy w poniższej tabeli.

Rodzaj urządzenia dźwigowegoDo przewozu osóbDo transportu ładunków
KonstrukcjaKabina przemieszcza się w zabudowanym szybie wzdłuż pionowych prowadnic.Najczęściej zewnętrzna, samonośna, oparta na 4 słupach.
KabinaEstetycznie wykończona, często z lustrami i wyposażona w panel sterowania.Przestrzeń dostosowana do wielkości przewożonych rzeczy, nierzadko z miejscem na określoną liczbę palet. Formę wykończenia dobiera się do rodzaju towarów – np. przy produktach spożywczych stosuje się stal nierdzewną, którą łatwo utrzymać w sterylnej czystości
Drzwi do kabinyPrzesuwne i automatyczne, połączone z czujnikiem ruchu.Zazwyczaj skrzydłowe, obsługiwane ręcznie.

Winda towarowa musi gwarantować bezpieczeństwo pracy w jej pobliżu

Urządzenia dźwigowe do przewozu towarów w pionie zwykle mają konstrukcję wolnostojącą. W jej wnętrzu znajduje się wiele ruchomych elementów, które mogą stwarzać zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu osób. Z tego powodu konieczne jest jej wygrodzenie, do którego wykonania często wykorzystuje się stalową siatkę.

Co warto jeszcze podkreślić, windy te są projektowane pod kątem obciążeń wielokrotnie wyższych niż deklarowany udźwig nominalny.

Windy towarowe i osobowe mają pewne właściwości wspólne

Jak widzisz, winda towarowa różni się od osobowej wieloma szczegółami. Jednak zasada działania obu rodzajów urządzeń dźwigowych jest taka sama, a to oznacza, że mają one też pewne właściwości wspólne. Specjaliści firmy Windy24h z Warszawy do najważniejszych z nich zaliczają:

  • stosowanie elektrycznych lub hydraulicznych napędów,
  • konieczność spełniania norm określanych przez dyrektywę unijną 2014/33/UE oraz maszynową 2006/42/EC,
  • obowiązek przechodzenia regularnej kontroli technicznej, zgodnie z wytycznymi Urzędu Dozoru Technicznego.

Montaż, serwis i konserwację wind zostaw w rękach fachowców

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki rodzaj dźwigu znajduje się w budynku, zawsze powinieneś zadbać o jego nienaganny stan techniczny. Urządzenia dźwigowe należy regularnie konserwować i zadanie to najlepiej zostaw w rękach specjalistów! Zgłoś się do naszej firmy Windy24h z Warszawy. Mamy wieloletnie doświadczenie w montażu oraz serwisowaniu wind towarowych i osobowych. Zajmujemy się także ich modernizacją – zapraszamy do kontaktu!

4 luty