Co należy zrobić podczas awarii windy osobowej?

Montowane w nowych budynkach windy osobowe są wysoce bezpieczne, a do tego bardzo rzadko ulegają awariom. To efekt zarówno nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i obowiązkowych przeglądów technicznych. Oczywiście minimalne ryzyko zepsucia się urządzenia dźwigowego występuje zawsze. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Co zrobić, gdy kabina zatrzyma się np. między piętrami i uwięzi Cię w środku? W tym artykule zasady postępowania opisują specjaliści firmy Windy24h z Warszawy – poznaj je już teraz!

Utknąłeś w windzie osobowej? Możesz czuć się bardzo bezpiecznie!

Niewątpliwie utknięcie w kabinie windy osobowej jest mało komfortowe. Nierzadko sytuacji tej towarzyszy odłączenie źródła zasilania i uruchomienie oświetlenia awaryjnego. W efekcie zdarzenie takie bywa bardzo stresujące, ale spokojnie – gdy Cię to spotka, możesz czuć się bezpiecznie!

Nowoczesne urządzenia dźwigowe wyposażone są w wiele systemów chroniących osoby znajdujące się w środku. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • zespół bardzo solidnych lin, z których część pełni funkcję awaryjnych, na wypadek zerwania się głównych,
  • hamulce i chwytaki unieruchamiające kabinę w szybie,
  • ograniczniki prędkości.

Powyższe rozwiązania sprawiają, że sytuacja, w której winda osobowa swobodnie spadłaby na sam dół, jest praktycznie niemożliwa. Do tego, jak podkreślają specjaliści firmy Windy24h z Warszawy, każda z nich podlega kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Musi regularnie przechodzić przeglądy techniczne, w których trakcie realizowane są różne prace konserwacyjne. Dodatkowo wszelkie wykryte usterki należy usuwać na bieżąco. Wszystko to jest warunkiem dopuszczenia urządzenia dźwigowego do użytku.

Jak postępować po utknięciu w windzie osobowej?

Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania windy osobowej, w której się znajdujesz, przede wszystkim zachowaj spokój. Pamiętaj, że nawet jeśli przyczyną awarii jest problem z zasilaniem, od razu zostanie ono przełączone na awaryjne. Osoby cierpiące na klaustrofobię powinny mieć świadomość tego, że kabina jest doskonale wentylowana. W efekcie, nawet gdyby przyszło Ci spędzić w niej dużo czasu, masz gwarantowany stały dopływ świeżego powietrza.

Znajdując się w takiej sytuacji, przede wszystkim poinformuj o awarii odpowiednie służby. Następnie poczekaj na fachowców, którzy odblokują drzwi i bezpiecznie, z zachowaniem odpowiednich procedur, pomogą Ci wyjść.

Jak zawiadomić służby o awarii windy osobowej?

W każdej kabinie osobowego urządzenia dźwigowego zamontowany jest przycisk alarmowy. Znajdziesz go na panelu sterowania w pobliżu zestawu klawiszy do wybierania m.in. piętra. Jego naciśnięcie spowoduje automatyczne powiadomienie odpowiednich służb. W przypadku nowoczesnych wind nierzadko pozwala nawet na głosowe połączenie z operatorem.

Jeśli masz przy sobie telefon, możesz również telefonicznie zgłosić usterkę. Numer, pod który należy zadzwonić, zawsze znajduje się na naklejce lub metalowej tabliczce.

Gdy poinformujesz serwisantów o problemie, pozostaje Ci zaczekać na ich przyjazd. Pamiętaj, aby w trakcie oczekiwania na pomoc kategorycznie unikać:

  • samodzielnego, siłowego otwierania drzwi, nawet jeśli są uchylone,
  • bujania kabiną czy skakania w niej,
  • podejmowania prób wejścia do szybu.

Firmy serwisujące windy osobowe działają 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Z tego powodu po zgłoszeniu usterki urządzenia dźwigowego możesz liczyć na ich bardzo szybką reakcję.

Postaw na nowoczesne windy i zadbaj o bezpieczeństwo korzystających z nich osób!

Jeśli jesteś właścicielem budynku i planujesz montaż lub wymianę osobowych urządzeń dźwigowych, powinieneś stawiać na nowoczesne rozwiązania. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i komfort osób, które będą z nich korzystać, są najważniejsze. Z tego powodu najlepiej wybierz windy firmy Windy24h z Warszawy. Jako producent gwarantujemy ich zgodność z rygorystycznymi, polskimi i europejskimi normami jakości. Dodatkowo oferujemy usługi związane z serwisem oraz konserwacją. Nasze urządzenia dźwigowe są bezpieczne i tanie w eksploatacji, a przy tym odznaczają się ponadprzeciętną żywotnością.

28 luty