Najciekawsze windy świata

Prosta winda osobowa może wprawić w zachwyt co najwyżej małe dzieci, ale zdarzają się takie modele, które nawet u dorosłych nieodmiennie wywołują efekt „wow!”. Nietypowe rozwiązania technologiczne, oryginalne umiejscowienie, a niekiedy też ciekawa historia sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jeśli chcesz poznać najciekawsze egzemplarze na świecie, zapraszamy do lektury!

Dźwig i gorąca zupa

Z pewnością do najstarszych na świecie wind należą te kuchenne, służące do transportu jedzenia pomiędzy kondygnacjami budynku. Mimo iż korzystali z nich głównie służący, tak naprawdę stworzono je z myślą o jaśnie panach, którzy nie chcieli zbyt długo czekać na posiłek albo ryzykować, że zanim trafi on na stół, zostanie wylany, upuszczony lub zdąży wystygnąć.

Co ciekawe, mimo zmiany struktur społecznych, tego rodzaju urządzenia przetrwały aż do dzisiaj – powszechnie stosuje się je w restauracjach zlokalizowanych w centrach miast. Wynika to głównie z wysokich cen nieruchomości – umieszczenie kuchni w piwnicy jest bardziej opłacalne niż zajmowanie cennego miejsca na parterze.

Winda dla statków

Talerz z zupą to niejedyny ciekawy obiekt, jaki można transportować za pomocą dźwigu. W szkockim Falkirk Wheel funkcjonuje na przykład niezwykła winda, będąca tak naprawdę śluzą albo… karuzelą dla statków. Dzięki niej jednostki pływające mogą przemieszczać się pomiędzy akwenami położonymi na różnej wysokości. Co ciekawe, jest ona tak wyważona, że przewiezienie dwóch wielkich jednostek umieszczonych w specjalnych gondolach wymaga tylko tyle energii, ile potrzeba do zagotowania wody w ośmiu czajnikach elektrycznych.

Santa Justa w Lizbonie

Ta niezwykła winda panoramiczna to dzieło ucznia Gustawa Eiffela. Być może właśnie dlatego niemal w całości wykonana jest z żelaza. Dźwig posiada dwie wyłożone drewnem kabiny, mogące pomieścić po 12 pasażerów, których dowozi na wspaniałą, położoną na wysokości 45 metrów platformę widokową, jaka znajduje się na granicy sąsiadujących ze sobą dzielnic Lizbony: Baxia oraz Chiado.

Mimo iż konstrukcja jest już dość stara, wciąż działa, stanowiąc lokalną atrakcję. Ciekawostką jest, że początkowo była ona zasilana parowo. Dopiero modernizacja windy, jaka nastąpiła w 1907 roku, pozwoliła na jej elektryfikację.

Przejażdżka windą w akwarium? Dlaczego nie!

W 2004 roku w luksusowym berlińskim hotelu Radisson Blu otwarto niezwykły obiekt o nazwie AquaDom. Jest to oryginalna winda osobowa umieszczona we wnętrzu gigantycznego, cylindrycznego akwarium. Mieści ono milion litrów wody, w której żyje półtora tysiąca ryb należących do ponad 50 różnych gatunków. Zwierzętami opiekuje się ekipa płetwonurków, która każdego dnia dostarcza im aż osiem kilogramów karmy.

Chiny i trzy razy „naj”

Mieszkańcy Kraju Środka uwielbiają monumentalne budowle i mają spore ambicje. Nic zatem dziwnego, że postarali się, by winda panoramiczna, jaką zdecydowali się zbudować w Bailong, była najwyższa na naszej planecie. Imponująca wysokość obiektu (330 metrów) to jednak nie wszystko – warto pamiętać, że jest to również dźwig osobowy o największym na świecie udźwigu oraz szybkości: dotarcie na szczyt zajmuje zaledwie 2 minuty, a we wnętrzu kabiny mieści się aż 50 osób.

Budowa całej konstrukcji trwała 3 lata. Była też nieco kontrowersyjna i to z dwóch powodów: po pierwsze, prowadzono ją na terenie rezerwatu przyrody, a tak duża inwestycja bez wątpienia miała negatywny wpływ na środowisko naturalne. Po drugie, obiekt znajduje się w rejonie aktywnym sejsmicznie, co z pewnością było sporym wyzwaniem.

Winda dla rowerów

Słynący z zamiłowania do ekologii mieszkańcy Północnej Europy postanowili zadbać o to, by nawet cykliści mogli korzystać z własnej windy. Zlokalizowana w Trondheim w Norwegii konstrukcja jest jedynym na świecie dźwigiem stworzonym z myślą o rowerach. Dzięki niemu, po zakupieniu zwrotnego żetonu, można wjechać na górę z prędkością 7,2 km/h. Trasa ma 130 metrów i przeznaczona jest dla rowerzystów, którzy ukończyli 10. rok życia.

Winda samochodowa w Wolfsburgu

Dźwigi towarowe przeznaczone dla aut spotyka się na całym świecie – dlaczego zatem ten z Autostadt w Wolfsburgu miałby być wyjątkowy? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że wygląda naprawdę oryginalnie, a poza tym jest obsługiwany przez… roboty.

Obiekt ma formę dwóch przeszklonych cylindrów, nazywanych AutoTürme i dorównujących wysokością 16-piętrowym wieżowcom. We wnętrzu każdego z nich umieszczone są nowe Volkswageny. W momencie odbioru pojazdu przez właściciela, pracujące w cylindrycznej konstrukcji zrobotyzowane windy wybierają odpowiedni pojazd z przegródki, podobnie, jak my wybieramy czekoladkę z bombonierki, a następnie przekazują go nabywcy. Dzięki temu otrzymuje on auto z przebiegiem wynoszącym dokładnie 0 km.

Szukasz fachowców od wind? Pomożemy!

Powyższa lista nie wyczerpuje oczywiście tematu, ponieważ ludzka fantazja dotycząca budowy rozmaitych dźwigów wydaje się nieograniczona. Jeśli interesują Cię windy lub szukasz fachowców, którzy zajmują się ich modernizacją, naprawą czy konserwacją, skontaktuj się z nami. Będzie nam bardzo miło porozmawiać z Tobą i odpowiedzieć na Twoje pytania.

28 kwiecień