Rodzaje napędów w windach

W większości wielokondygnacyjnych budynków znajdują się windy. Ich osobowe wersje spotkasz m.in. w obiektach mieszkalnych, hotelach, biurowcach czy centrach handlowych. Drugą grupę stanowią modele towarowe, montowane np. w zakładach przemysłowych. Różnią się od siebie budową oraz udźwigiem, ale mają pewien istotny element wspólny – napęd, który może być elektryczny lub hydrauliczny. Ponieważ specjalizujemy się m.in. w naprawie zespołów napędowych urządzeń dźwigowych, w tym artykule opisujemy każdy z nich. Sprawdź, z czego są zbudowane i jak działają!

Elektryczny napęd windy

Zaczniemy od napędu elektrycznego, w który wyposażona jest praktycznie każda winda osobowa. Doskonale sprawdza się w tego typu urządzeniach dźwigowych, ponieważ:

  • jest stosunkowo cichy,
  • pracuje płynnie – podnosi to komfort transportu w pionie,
  • w stosunku do napędu hydraulicznego jest dużo szybszy.

Serce takiego zespołu napędowego stanowi silnik zasilany prądem. Napędza on wyciągarkę, która podnosi lub opuszcza zawieszoną na linach kabinę. Jego prędkością obrotową steruje falownik. Urządzenie to przekształca prąd stały z sieci na zmienny, przy okazji regulując napięcie. Im jest wyższe, tym szybciej obraca się silnik.

Wady elektrycznego napędu windy

Poznałeś już zasadę działania oraz zalety napędu elektrycznego wykorzystywanego głównie w osobowych urządzeniach dźwigowych. Musisz jednak mieć świadomość tego, że ma on także pewne wady. Pośród najważniejszych należy wymienić:

  • dość wysokie koszty montażu i obsługi,
  • skomplikowane serwisowanie – zespół napędowy zwykle znajduje się nad kabiną windy i aby dostać się do niego w celu np. naprawy falownika czy konserwacji, należy wejść na jej dach,
  • stosunkowo niewielki udźwig.

Wszystko to sprawia, że inwestycja w ten zespół napędowy jest najbardziej opłacalna w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Jak działa hydrauliczny napęd windy?

Alternatywę dla silnika elektrycznego stanowi, napęd hydrauliczny. Jego najważniejsza zaleta to dużo większy udźwig, dlatego znajduje zastosowanie przede wszystkim w windach towarowych. W przypadku modeli osobowych wykorzystywany jest głównie w budynkach o skomplikowanej architekturze. Co jednak najważniejsze, jest stosunkowo niedrogi w eksploatacji oraz bardzo niezawodny. Jak działa tego typu zespół napędowy?

Kabina w tak napędzanych urządzeniach dźwigowych jest zamocowana na siłownikach. Ich pracą steruje płyn hydrauliczny znajdujący się pod wysokim ciśnieniem, który krąży w zamkniętym układzie. Za sprężanie odpowiada pompa oleju napędzana stosunkowo niewielkim silnikiem elektrycznym. Podobnie jak w poprzednim napędzie, tutaj także jego prędkość obrotową reguluje falownik.

W skład instalacji hydraulicznej wchodzi również m.in. zbiornik na płyn, przewody, zawory oraz elektronika sterująca. Wszystkie te elementy są umieszczone w maszynowni, która może znajdować się daleko od szybu windy. W efekcie naprawa oraz konserwacja tego typu napędów jest łatwiejsza niż ich elektrycznych odpowiedników.

Wady hydraulicznego napędu windy

Motorem napędowym każdego układu hydrauliki siłowej jest olej znajdujący się pod wysokim ciśnieniem. Niestety odznacza go podatność zarówno na bardzo wysokie, jak i niskie temperatury. Zbyt zimny może znacząco przyspieszyć działanie windy osobowej czy towarowej. Z kolei za gorący stwarza ryzyko przegrzania pompy, której naprawa jest kosztowna. Wystąpienie jednej z powyższych sytuacji doprowadzi do włączenia systemu bezpieczeństwa i zatrzymania kabiny.

W efekcie, jeśli urządzenie dźwigowe jest montowane na zewnątrz budynku, do jego napędzania zwykle wykorzystuje się silnik elektryczny.

Zleć specjalistom montaż lub naprawę windy

Jak widzisz, wybór rodzaju napędu do osobowego lub towarowego urządzenia dźwigowego należy odpowiednio przemyśleć. Dzięki temu zyskasz pewność jego ponadprzeciętnej niezawodności i wydajności działania. Wpływ na to ma jednak również fachowy montaż oraz regularnie przeprowadzana konserwacja. Z tego powodu zadania te zostaw w rękach profesjonalistów – zgłoś się do naszej firmy Windy24h. Oferujemy kompleksowe usługi – instalacja oraz naprawa wind, w tym falowników silników elektrycznych to nasza specjalność. Zapraszamy do kontaktu!

31 maj