Jak winda może pomóc w życiu codziennym seniora?

Seniorzy mogą skarżyć się na bóle stawów, z biegiem czasu tracą też sprawność ruchową i dobrą kondycję. W konsekwencji miewają trudności ze sprawnym wchodzeniem i schodzeniem ze schodów. Pokonywanie stromych stopni niekiedy kończy się bolesnymi potknięciami czy upadkami. Na szczęście bardzo łatwo można zniwelować ten problem. Rozwiązaniem jest nowoczesna winda osobowa lub platforma przyschodowa. Jak tego typu urządzenia pomagają w codziennym życiu seniorów i czy konserwacja modeli dla osób niepełnosprawnych to duże wyzwanie? Dowiedz się już teraz – przeczytaj artykuł!

Windy i platformy dla seniorów i osób niepełnosprawnych

Na rynku znajdują się rozmaite sprzęty, które ułatwiają poruszanie się pomiędzy piętrami. Różnią się między sobą zaawansowaniem technicznym, więc też możliwościami. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

1. Schodołazy

Inaczej zwane transporterami schodowymi, ich kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwy przewóz w samochodzie. Takie urządzenia pozwalają pokonać stopnie w dowolnym miejscu. Wyróżnić da się warianty kroczące oraz gąsienicowe, które przetransportują np. wózek albo mają stałe krzesełko. Należy jednak wiedzieć, że zbyt mocno nachylone schody uniemożliwiają działanie tego typu środka transportującego.

2. Krzesła przyschodowe

Innymi przydatnymi systemami są krzesła przyschodowe, stosowane niekiedy w domach jednorodzinnych. W przypadku tych maszyn silnik wciąga lub spuszcza zamontowane siedzisko – zazwyczaj wyposażone w uprzęże oraz pasy. Opisywane urządzenia zmieszczą się w nawet wąskich klatkach i zwykle są sterowane praktycznym pilotem czy joystickiem zamocowanym na podłokietniku.

3. Windy osobowe i platformy przyschodowe

Najlepsze, optymalne rozwiązania stanowią windy albo platformy przyschodowe, które rozkładają się i podobnie jak krzesła poruszają się po szynach. Pierwsze wymienione sprzęty mają solidne podzespoły hydrauliczne, podnoszące konstrukcje za pomocą napędu elektrycznego. Dzięki temu są bezpieczne i niezwykle komfortowe dla starszych. Co ważne, konserwacja wind dla osób niepełnosprawnych może być szybko wykonana przez profesjonalne firmy.

Parametry techniczne dobrej windy

Wysokiej klasy sprzęt transportujący bardzo ułatwia codzienne życie seniora z ograniczoną sprawnością ruchową. Wolnostojącą windę osobową można ulokować przy schodach w salonie czy na korytarzu. Potrzebny będzie szyb, tworzony w domu lub w razie potrzeby na zewnątrz budynku. Opłaca się skorzystać z usług specjalistów projektujących tego typu rozwiązania, dzięki czemu będą one dopasowane do ilości dostępnej przestrzeni. Niezależnie od wszystkiego, wybieraj urządzenia pochodzące od uznanych, doświadczonych producentów. Kluczowy parametr techniczny stanowi m.in. udźwig – dobrze, gdy wynosi on przynajmniej 150 kg, co pozwoli na jednoczesny przewóz dwóch osób. Warto też stawiać na maszyny o intuicyjnym systemie obsługi.

Koszt montażu i konserwacji windy dla niepełnosprawnych

Koszt montażu windy osobowej czy platformy przyschodowej zależy od kilku czynników. Znaczenie ma miejsce instalacji konstrukcji i związane z tym przeszkody. Spotkać można rozwiązania umieszczane wewnątrz nieruchomości, a także na zewnątrz budynku. Wpływ na cenę ma też konieczna wysokość podnoszenia czy rodzaj napędu. Niektórzy decydują się na sprzęty używane, pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co jakiś czas musi być przeprowadzona konserwacja windy dla osób niepełnosprawnych. Na szczęście istnieją przedsiębiorstwa zajmujące się taką działalnością, więc nie jest to kłopot.

Prostsze życie seniora, dzięki windzie lub platformie przyschodowej

Bez wątpienia winda osobowa czy platforma przyschodowa ułatwiają życie seniora. Dzięki nim osoby w podeszłym wieku mogą szybko i bezpiecznie przetransportować się pomiędzy piętrami. Dodatkowo z tych sprzętów mogą także korzystać kobiety w ciąży czy osoby z kontuzjami. Jest to idealna instalacja do dużych domów, ośrodków opieki i państwowych instytucji. Jeśli chcesz, aby pojawiła się u Ciebie, skorzystaj z usług naszej firmy Windy24h, która projektuje, montuje i konserwuje konstrukcje dla osób niepełnosprawnych.

21 czerwiec