O czym należy pamiętać, budując dom z windą na poddasze?

W projektach dla budownictwa jednorodzinnego coraz częściej uwzględniana jest winda. Do niedawna kojarzona była głównie z budynkami firmowymi, wielorodzinnymi czy galeriami handlowymi, a obecnie instalowana jest także w wielu domach. Jeśli Ty także masz w planach montaż dźwigu osobowego zamiast schodów na poddasze, z artykułu dowiesz się, o czym powinieneś pamiętać. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Windy24h!

W jakim celu montuje się windy w domach?

Zapewne w tym momencie wiele osób zastanawia się, do czego przydają się windy w domach. Warto więc zacząć od udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Przede wszystkim w Polsce bardzo często postawienie budynku jednorodzinnego jest inwestycją na całe życie. Jeśli ma on piętro, wraz z postępującym wiekiem mieszkańców wchodzenie na nie i schodzenie może stawać się coraz trudniejsze. Oprócz tego schody są realnym zagrożeniem dla małych dzieci. Podczas biegania po nich czy zabawy zawsze istnieje ryzyko spadnięcia z większej wysokości. Do tego dochodzi oczywiście pożądana przez każdego z nas wygoda. Wyobraź sobie, o ile łatwiej wnieść na piętro np. obiad dla całej rodziny z kuchni na parterze, jeśli można skorzystać z dźwigu osobowego.

To niektóre z ważniejszych powodów, dla jakich w niejednym domu jest winda zamiast schodów na poddasze.

Montaż windy w domu – o czym należy pamiętać?

Zanim w ogóle zaczniesz rozglądać się za windą, zastanów się nad jej udźwigiem. Weź pod uwagę to, ile osób mieszka w domu i będzie regularnie z niej korzystać. Na rynku znajdziesz m.in. dwu- oraz trzyosobowe dźwigi.

Gdy w budynku jest osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, schody są dla niej poważną barierą. Jeśli zamiast nich pojawi się urządzenie dźwigowe, człowiek taki będzie bardziej samodzielny, mogąc swobodnie korzystać z wszystkich pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jednak w takim przypadku koniecznie postaw na model z przestronną kabiną.

Na koniec pamiętaj o doborze windy pod kątem liczby pięter w budynku. W niektórych domach jednorodzinnych jest więcej niż 1 piętro, a do tego istnieje możliwość przedłużenia szybu dźwigu osobowego do piwnicy.

Kwestie techniczne związane z montażem windy w domu zamiast schodów

Niewątpliwie na montaż windy zamiast schodów na poddasze najlepiej zdecydować się na etapie projektowania domu. Oczywiście urządzenie to instaluje się także w już istniejących budynkach. Jednak w takim przypadku powinieneś liczyć się z ewentualną koniecznością dokonania drobnej przebudowy we wnętrzu.

Najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, planując taką inwestycję, to:

  • zrobienie otworu w stropie,
  • zapewnienie zasilania dla silnika napędzającego windę,
  • wybór optymalnego miejsca na montaż.

Od czego zależy cena montażu windy w domu?

Przed rozpoczęciem planowania takiej inwestycji na pewno chciałbyś znać jej orientacyjną cenę. Koszt zainstalowania w domu windy zamiast schodów na poddasze jest zależny od wielu czynników. Pośród najważniejszych należy wymienić:

  • rodzaj urządzenia dźwigowego,
  • wielkość kabiny oraz stylistykę jej wykończenia,
  • poziom skomplikowania montażu, na który wpływają m.in. unikalne warunki techniczne w danym budynku,
  • liczba pięter.

Pamiętaj także o kosztach późniejszej eksploatacji. Dźwig osobowy jest zasilany prądem, ale przede wszystkim wymaga regularnej konserwacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkowania.

Aby dokładnie określić cenę, skontaktuj się z doświadczoną firmą specjalizującą się w tej branży. Najlepiej postaw na specjalistów, którzy zajmują się zarówno sprzedażą urządzeń dźwigowych, jak i świadczą kompleksowe usługi ich montażu.

Zleć montaż windy w domu producentowi urządzeń dźwigowych!

Zainteresowała Cię opcja stworzeniu w domu alternatywy dla schodów prowadzących na poddasze? Zleć montaż urządzenia dźwigowego naszej doświadczonej firmie Windy24h z Karczewa pod Warszawą! Jesteśmy producentem wind, zajmujemy się ich projektowaniem, a do tego świadczymy usługi montażowe i konserwacyjne. Mamy wiele modeli dźwigów osobowych i przede wszystkim zapewniamy profesjonalne wsparcie w ich wyborze – zapraszamy do kontaktu!

28 lipiec